Името му е с гръцки произход и е във връзка със значението на думата „σωτήρας“ – „спасител“. Краеведът Симеон Табаков предполага, че средновековното българско име на селището е Спасово. Сред местните има твърдения, че църквата на селото е построена от българския цар Иван Асен II, а самото село е основано от български царе. Сигурно е, че манастирът (понастоящем не съществува) е бил част от Сливенската Света гора по времето на Второто българско царство. Името на близкия хълм (в землището на Сливен) Атаната произлиза от Атон /Света гора в Гърция/. В близост до селото е съществувало средновековно заселище – Юрта.
Селото е добре благоустроено - разполага с кметство, основно училище и целодневна детска градина. Медицинксото обслужване е поето от трима общопрактикуващи лекари. Най-близката многопрофилна болница е в областния град Сливен.
Туризъм
Едно от основните предимства на селото е близостта до природен парк "Сините камъни" и местността " Карандила". Паркът е част от Сливенската планина, която е част от Старопланинската верига. От север, запад и изток паркът е ограден от обширни горски масиви. Релефът е силно разчленен. Най-ниската точка на парка е разположена на 300 м. надморска височина, а най-високата точка е връх Българка.
В района може да посетите и живописните балкански селца - Медвен, Жеравна и Ичера. Села с дълга история и съхранени традиции. През последните години са предпочитани места за селски туризъм и почивка от много българи и чужденци.