Мугла

ветроупорни завеси
Рейтинг:
0 / оценки
Мугла е село в Южна България, област Смолян, община Смолян. Село Мугла се намира в централните Родопи. Намира се на 25 km от град Смолян и на 36 km от Девин, в близост до връх Голям Перелик, землището на Смолян, връх Мурсалица, землището на Настан и обезлюденото село Чамла. От 1990 година съществуващият път – Мугла-Тешел-Девин е прекъснат поради пропадане на бетоновия мост Мугла-Тешел, който е с дължина около 25 метра. Този път е изоставен и се ползва частично за горска дейност и туристически преходи към селата Тешел, Гьоврен, Триград, Кестен, Водни пад, Кожари, Буйново, Ягодина и Доспат. Сезонно е проходим, има около 10 – 12 дървени моста, някои от които са в лошо състояние или отнесени от реката. Точно под връх „Карлък“ над селото се намира местността „Михрапа“, някогашно свещеното място за мюсюлманите свързано с много предания и легенди за съжителството на различните цивилизации и митичният Орфей. В близост е до защитената местност „Казаните“ – землище Гьоврен, местността „Чаирите“ – Триград, почти обезлюденото селище наречено, „кралство“ Чамла и заличено село Мугленски Касък.



Село Мугла е сгушено в южното подножие на рида Мурсалица на 1340 м надморска височина. Намира на 26 км северозападно от общинския център Смолян. Поглед отвисоко към селото разкрива живописна гледка на безкрайно развълнувано море от върхове, гори и поляни. Разположено е край река Мугленска, която впечатлява с красотата на живописните си водопади и прагове.

Селото се нарича Мугла защото много често то потъва в мъгла. Преданията разказват, че селото е основано преди 5 века от четирима овчари, които откраднали моми от Смолян и се укрили тук в непристъпните гори. В миналото селото е било голям овчарски център с над 40 000 овце и друг добитък.Селото е известно както от разказите на Николай Хайтов, така и със старите си къщи и красивата природа, послужили за декор и на български филми, сред които прочутия „Време разделно”, „Гори, гори, огьнче” и др.Землището на селото попада в Европейската мрежа от защитени зони „Натура 2000”.Селото е богато на карстови извори, най-големият от които е Яза.В центъра на Мугла блика голям карстов извор и потокът изведнъж се превръща в река.Обявеният през 1968 г. резерват Казаните обхваща 161 хектара и съхранява причудливи форми на природата и смесени гори от ела, черен бор, бук, смърч и характерните за тях флора и фауна.Интерес за всеки посетител представлява Казанджи дере – с оригинални водопади и красиви карстови образования във водното течение, наподобяващо формата на казани (корита).

  • Площ 74,295 km²;
  • Население 217 души;
  • Надморска височина 1354 m;
  • Пощ.код 4716;
  • Тел.код 03058;
  • Мпс код СМ;
  • Община Смолян;
  • Област Смолян;
Има легенда, която гласи, че четирима овчари открадват моми от Смолян и ги отвеждат на 24 км навътре в планината, за да не могат да бъдат открити. Така се поставя началото на селото – Мугла. Стари имена на селото са Могила и Муглен.

Първите жители на селото се заселват на това място заради чистата, приятна на вкус вода. Преди години селото е разполагало с училище, в което учели над 300 ученици. Сега средната възраст на жителите е над 50 години, училището пустее. Селото се нарича Мугла, защото много често то потъва в мъгла. Жителите на селото се славят със своята гостоприемност. Те поздравяват всеки новодошъл и в случай, че искате да пренощувате в селото, местните обикновено предлагат дома си или най-малкото ще ви упътят към някой гостоприемен съсед.

През 1872 година в селото има 150 къщи. От 1878 до 1886 година то попада в т. нар. Тъмръшка република, като първоначално селото е седалище на републиката. През 1920 година в селото живеят 666 души, през 1946 – 1014 души, а през 1965 – 1422 души.

Според Любомир Милетич към 1912 година населението на село Мугла се състои от помаци.

В документ от главното мюфтийство в Истанбул, изброяващ вакъфите в Княжество България, допринасяли в полза на ислямските религиозни, образователни и благотворителни институции в периода 16 век – 1920 година, съставен в периода от 15.09.1920 до 03.09.1921 година, като вакъфско село се споменава и Мугла (Muğla).

До 1983 година Мугла е било съставно село на община Девин.