Развито е зеленчукопроизводството, тютюнопроизводството и най-вече лозарството.Фактор за развитие на селския туризъм е културно-историческото наследство на Тракийската низина и Източните Родопи. На 18 декември 2008 година селото бе удостоено със "Златен печат" и е член на Официално представителство на уникалните селища в Европа. Наградата се връчва на определени български градове и села с уникално културно наследство от Неправителсрвените организации "Официално представителство на уникалните селища в Европа" и "Европейски форум на експертите".
В село Лозен са запазени и до днес се изпълняват песните и хората на местното население. Читалището поддържа и дава място за изява на любителите самодейци. Тук са сформирани групи за автентичен и обработен фолклор, които с участието си на фестивалите в страната популяризират песните и обичаите на Лозен.
Близо до селото се намират пещерата"Средковата дупка" и местността "Хаджа бунар". В кладенеца някога хората са пускали пари за здраве.
Събор на селото се организира всяка година около Димитровден – първата събота и неделя след датата на празника (26 октомври).
Ежегодно, в последната събота и неделя на месец май се провежда Национален фестивал за автентичен фолклор „Кехлибарен грозд“. Организатор на фестивала е Народно читалище „Просвета-1925“, съвместно с Министерство на културата и Национално движение „Достойни за България“. Фестивала е част от Националния културен календар на Р. България и е едно от най-значимите културни събития в региона.