Лозен (Област Хасково)

Рейтинг:
0 / оценки
В югоизточния край на България, близо да мястото, където се срещат границите на България, Гърция и Турция, разположено в плодородната Тракийска низина, се намира китното селце Лозен. Старото име на селото е Диниклия или Дийникли.

Селото води началото си от преди около 260 години (1730 – 1750 г.). При възникването си, селището се е намирало югозападно от днешното Лозен. Било е населено с турци. Те са започнали заселването му по време на турските набези през XIV в. Селището е достигнало 900 къщи (по сведение на Христо Станков). Към края на XVII – началото на XVIII в. в селото върлува чума и много от жителите му са били покосени, а оцелелите са се изселили и селото е обезлюдяло. От това селище са намерени следи на турските гробища в местността „Тузла“, които са се разпростирали на площ от 20 дка. През 1895 – 1900 г. старото турско гробище е било изчистено от надгробните плочи и е превърнато в обработваема земя, собственост на църквата „Св. Димитър“ в селото. В м. „Иринка“ са намерени остатъци от лозови насаждения.
  • Население 403;
  • Област Хасково;
  • Община Любимец;
  • Надморска височина 101;
  • Площ землище 21,962 km²;
  • Пощенски код 6552;
  • Телефонен код 03754;


Развито е зеленчукопроизводството, тютюнопроизводството и най-вече лозарството.Фактор за развитие на селския туризъм е културно-историческото наследство на Тракийската низина и Източните Родопи. На 18 декември 2008 година селото бе удостоено със "Златен печат" и е член на Официално представителство на уникалните селища в Европа. Наградата се връчва на определени български градове и села с уникално културно наследство от Неправителсрвените организации "Официално представителство на уникалните селища в Европа" и "Европейски форум на експертите". 


В село Лозен са запазени и до днес се изпълняват песните и хората на местното население. Читалището поддържа и дава място за изява на любителите самодейци. Тук са сформирани групи за автентичен и обработен фолклор, които с участието си на фестивалите в страната популяризират песните и обичаите на Лозен.


Близо до селото се намират пещерата"Средковата дупка" и местността "Хаджа бунар". В кладенеца някога хората са пускали пари за здраве.


Събор на селото се организира всяка година около Димитровден – първата събота и неделя след датата на празника (26 октомври).

Ежегодно, в последната събота и неделя на месец май се провежда Национален фестивал за автентичен фолклор „Кехлибарен грозд“. Организатор на фестивала е Народно читалище „Просвета-1925“, съвместно с Министерство на културата и Национално движение „Достойни за България“. Фестивала е част от Националния културен календар на Р. България и е едно от най-значимите културни събития в региона.