Село Гега е разположено в планина Огражден. Близко е да границата ни със Северна Македония. На приблизително на 900m на изток тече река Градешница. Климатът е преходно - средиземноморски. През селото е един от най - удобните пунктове за напускане на България, през Огражден. Най - високият връх на Огражден (на българска територия) е Билска чука. Височината му е 1644m.
Интересен факт е, че на името на селото е наименуван нос Гега на остров "Астролабия", на Антарктида.
В селото се намира Къща музей "Антон Попов"; църква "Успение Богородично"; манастир "Св. Георги" или "Чуриловски манастир" - открива се на границата между селата Чурило и Гега (на 2km). Възстановен е през 1858г. на мястото на друг манастир, разрушен от турците. Построен е от майстори от "Дебърската школа". Запазена е сградата на преди съществувало килийно училище; Параклис "Възнесение Господне" - издигнат през 2005г., в началото на селото;
Всяка година в селото се провеждат няколко събития като: събор за Успение Богородично; курбан на параклиса; и др.
Тук са родени много поети, журналисти, революционери и др.
Има предположения, че селото е възникнало от преселници от Беровско (Северна Македония) в началото на 19 век. Малко по - късно е построена и църквата "Успение Богородично" (1870г.).
До 1947г. Гега е част и център на село "Игуменец". Съставено от 12 планински махали в Огражден. По - късно Гега се съединява с махалите Долни край и Учкунци.
В статистиката на секретаря на Българската екзархия - Димитър Мишев се дава сведение, че през 1905г. в селото има 672 души, християни. Също има 1 училище (начално) и един учител, а учениците са 24.
В Балканската война от село Гега участие взимат петима доброволци в Македоно - Одринското опълчение.