Прозорливи земеделци от с. Гавраилово засаждат първите прасковени дръвчета в началото на 30 – 40 години на миналия век.
Перспективите пред прасково-производството са осъзнати и през 1959 – 1960 г. на територията на селото се изгражда Консервна фабрика. През 1966 г. се появява и пункт за манипулиране на праскови за износ.
Благоприятното географско разположение допринася за оформянето на Гавраилово като център на АПК „Долината на прасковите“. В землището се отглеждат 1100 дка. При производството на праскови е имало върхове и падения, но интересът на прасковопроизводители в бързата възвръщаемост на инвестициите, близостта до Консервен комбинат „Фрукто“ – Сливен и традициите в износа на пресни плодове от праскови играят съществена роля за затвърждаване на прасковата като перспективна култура .През годините жителите на село Гавраилово са успели да запазят, съхранят и увеличат своето културно-историческо наследство.
Първото училище /килийно/ е открито през 1866 г. Новата сграда на училището е изградена през 1950 г. и реконструирана през 1976 г. Училището е средищно – до 8-и клас.
Читалището е създадено през 1928 г.
Църквата „Св. Архангел Михаил“ е построена през 1861 – 1866 г.
Работи целодневна детска градина – с три групи.
Населението се обслужва от две здравни заведения.
С цел обхващане и осигуряване на работни места на по-голяма група от населението на селото и района, през 1960 г. е изградена Консервна фабрика. В най-добрите ѝ години в нея се трудят около 1000 души. Произвеждана е продукция около 12 500 тона – компот от белени праскови, череши, круши; нектар, който е изнасян за Австрия, Германия, Швеция, СССР, Полша и Румъния. В района на Консервна фабрика са изградени и осигуряват работни места оранжерии, гъбарник, бетонов цех.
Произвеждат се около два милиона броя облагородени лози. През землището на селото е изграден напоителен канал М-1 от напоителна система „Средна Тунджа“. Построен е главен път I-6 София – Бургас, както и високопланински язовир (40 дка) в местността Елата. За затвърждаване на културните ценности и запазване на автентичния фолклор през 60-те години на миналия век започва изграждане на нов читалищен дом, кметство, поща, ресторант, сладкарница, библиотека, автоматична телефонна централа. През 70-те е изградена и административна сграда на АПК „Долината на прасковите“ – Гавраилово. Построен е стадион с плувен басейн /25х12/. Към читалището има фолклорен танцов състав за народни танци, детски танцов състав, библиотека с голям брой томове, женски хор за любими песни.