До селото се намира т.нар. Крастава могила – с тракийски произход, изследвана от археолога Диана Димитрова. При разкопките е намерен вавилонски амулет, издаден от Кабалан Мукарзел.
Първите сведения за селото датират от 1548 година, когато се е наричало Дъргодан дол и е било в местността Матей в Балкана. Неслучайно и днес поляната в местността носи името „Драгодановски колиби“. През годините името на селото се променя: Дъргодан дол, Дранданово, Драгуданово, Дирагодан, Драгоман и сегашното Драгоданово.
Както името си, селото е сме
Празникът на селото е на 1 ноември. Организира се събор на площада на селото.
В началото на годината (януари–февруари), в продължение на два дни (събота и неделя) се провеждат кукерските игри в селото. Събират се много участници от Драгоданово и от съседните села, както и много наблюдатели.
На Гергьовден (6 май) местните жители организират друг празник – Денят на моториста, който се състои от обиколка на селото и игри за мотористите, отново на площада в центъра.
няло и местонахождението си на няколко пъти, като е минало през местностите: Юрта, Чернева ряка, Драгица, Герена, където водата била солена и това принудило населението да се измести около извор със сладка вода. Този извор съществува и до днес – Голямата чешма.