Чавдар е село в Западна България. То е център и единствено населено място в Община Чавдар, Софийска област.
Село Чавдар се намира в планински район. В близост до селото е река Тополица.
Община Чавдар се намира в Златишко-Пирдопската котловина, в подножието на Стара планина, на около 70 километра от столицата София. В съседство е с градовете Златица и Пирдоп. Състои се само от едно населено място – с. Чавдар. Това е осмата най-малка община в Република България.
До 1899 година селото се казва Коланларе, след което е преименувано на Радославово. От 5 януари 1946 година носи името Чавдар.
До хижа "Чавдар" може да се стигне и по почвен път, който може да се мине с велосипед. Освен от Буново, може да се тръгне и от Етрополе както и от с.Стъргел. Хижата е пункт от европейския маршрут „Е-3“. От нея започва пътека, която се изминава за около 4 часа, а крайната точка е вр. Мургана.
Всяка година се провежда и събор на вр. Св. Петка. Това е местност, която се нария така в чест на покровителката на селото - Св. Петка. Височината е 650 m, а гледката е поразителна. От там се вижда цялата Златишко-Пирдопска котловина и река Тополица. На върхът преди 120г. е поставен камъкът, с който е била почитана Св. Петка. Параклисът е построен през 2008г. На върхът има също място за отдих с барбекю, чешма. Параклисът работи всеки ден и там може да се извършват годежи, кръщането и др. Също така там е изградена и Еко-пътека.
Друго ежегодно провеждано събитие е честването на Гергьовден на 6 май. То се извършва на място,където е разположено манастирчето Св. Георги. На него, както и на Св. Петка, по традиция се прави курбан от жертвени агнета.
И за двете места полагат грижи малки и големи.
В началото на 2000г. започва възстановяването на общината с изграждане на нови и модерни обществени сгради и съоръжения. Например: Читалището е напълно обновено и снабдено с нови помагала и зали. В изградения централен парк "Чавдарци" се празнуват Националните и общински празници, посрещат се туристи от Япония.