Бродилово е разположено в планината Странджа, в подножието на вулканичния масив на връх Папия. То се намира на левия бряг на река Велека, при брод, който е дал името му, на 12 км южно от Царево и на 76 км от Бургас. Селото е в границите на Природен парк Странджа. Днес от брода не са останали следи, вероятно поради промяна на речното корито, а над реката има мост.
Редовни събития:
1 април – Ден на хумора и шегата.
23 април – Лазаруване.
23 май – Фестивал на зелениката.
17 - 18 февруари – кукеров ден (паликош)
Втората събота и неделя на август (Св. Панталеймон ст. стил) – Ежегоден панаир с нестинарски танци.
Най-ранното споменаване на селото е в османски документ за търговията със сол от 1498 г. Изброяват се 32 домакинства. Открива се и в регистри на кааза Анхиало (днес Поморие) от 17 век. В картата на Хайнрих Киперт от 19 век е отбелязано с името Бродиво.
При избухването на Балканската война в 1912 година един човек от Бродилово е доброволец в Македоно-одринското опълчение.[2]
До 12 юли 1914 г. селото е населявано от гърци-нестинари. В къщата на нестинарския старей Георги Глигор имало нарочен нестинарски параклис. След Междусъюзническата война повечето от гърците се изселват и Бродилово е заселено с български бежанци от Източна Тракия.
В 1926 г. Бродилово имало 221 къщи и 1110 жители, от които 720 бежанци от Източна Тракия.
Стари форми на името на селото са Берадиу, Бродиво, Пордикос.
В района на Бродилово са описани останките на три крепости. Първата е разположена южно от селото, на връх, който доминира околността и се нарича Калето. Втората крепост е в местността Пефтич на 1 km западно от Бродилово. Стената е от ломен камък без хоросан. Останки от укрепление, оградено с ров, има и в местността Плаката. Югоизточно от селото се откриват следи от стара църква, дала името на местността Палеокльос (в превод от гръцки стара църква). Тук зидът е каменен с бял хоросан. Около Бродилово има три могилни некропола и следи от металургична дейност.
Църквата „Свети Пантелеймон“, построена през 1911 г., е паметник на културата. В нея се намира резбован иконостас, изработен от местния учител Янис.
В края на 40-те и началото на 50-те през селото е преминавала теснолинейката Ахтопол – Бродилово – Кости, демонтирана през 50-те, поради мнението, че е неефективна.