Читалището е създадено около 1902 – 1903 г. от жители на селото: братя Господинови, Иван, Бойчо, Минчо и Кольо, Стоян Бойчев, Петър Марков, Слав Петров, Кръстьо Божилов. През 1907 г. Иван Господинов, подарява отрязаната от шосето част от двора му на читалището. С безплатен стопански труд е построена сграда от две стаи и малко антре.
През 1923 г. сградата бива опожарена, но през 1961 г. тя отново бива построена от жителите. В сградата вече има читалня, сладкарница и театрален салон с 350 места.
През 1961 – 1962 г. е построена новата сграда на читалището с читалня, сладкарница и салон с 350 места.
През 1925 – 1926 г. се изнася първата пиеса. Театралната дейност – вечеринките са изпълнявали културната и идеологическата същност на жителите на селото, особено при дейността на Деско Кръстев – библиотекар. След смъртта му читалището придобива неговото име и той официално става негов патрон.
Тази театрална дейност продължава дълго време.
През 1978 г. Катя Бойчева – библиотекар, започва активно да се занимава с театрална дейност. Направени са много пиеси и са поставени в много градове и села. Театралната дейност продължава до 1992 г., след това временно се прекъсва.
На 15 октомври 2004 г. се създава „Младежка театрална трупа“ – участниците в нея са младежи от 14 – 18 годишни: Валентина Василева, Деян Василев, Йордан Стойчев, Пламен Бахов, Пламена Динева, Ани Льондова. В началото се започва със скечове, сценки и миниатюри. През пролетта на 2005 г. се поставя пиесата „Бомба в училище“ в с. Асеновец и в с. Кортен на „10-ият Национален юбилеен преглед на селския любителски театър“. Ръководител на театралната трупа, а също и режисьор на пиесата „Бомба в училище“ е Златинка Данева – тогава, член на читалищното настоятелство.
През есента на 2005 г. се осъществява поставянето на пиесата „На гости у министъра“ по Иван Вазов с гост-режисьор г-жа Йорданка Цанева. Пиесата е поставяна в с. Асеновец, с. Баня, гр. Нова Загора на юбилейния празник на читалище „Диньо П. Сивков“.
През май 2006 г. със същата пиеса, театралната трупа участва в „11-ия Национален преглед на селския любителски театър“ с. Драганово, общ. Горна Оряховица.
Без участие на театралната трупа не минава празник в читалището – сценки, рецитали, скечове, четения, танци.
През 2008 г. Златинка Данева, започва работата си като секретар на читалището и продължава мисията му. През 2009 г. читалище „Деско Кръстев 1902“ спечелва проекта „Глобални библиотеки-България“ и така се открива и компютърна зала, оборудвана с 3 компютъра, мултимедиен проектор и мултифункционален скенер. През 2011 година като библиотекар е назначена Валентина Василева. Заедно със Златинка Данева разширяват до голяма степен дейностите и услугите на читалището в полза на жителите на Асеновец. Посещенията в читалището, библиотеката и компютърната зала започват да се увеличават. Продължават и културните изяви на доброволците към читалището, които също помагат за развитието му. Има създаден танцов клуб („Тракия“), където всеки ден участниците (доброволците) изучават народни и модерни танци.
През 2012 г. със съдействието на читалището е издадена и книгата „Моят род и нашето село Асеновец – история и родове“ с автор Марко Данев Марков, който е роден и израснал в Асеновец.
Читалището има голям актив от разработени и спечелени проекти. Сградният фонд се поддържа от спечелването на проекти и с помощта на общински средства. Библиотеката разполага с фонд от над 12 000 книги и периодични издания. Всяка година се закупуват нови книги, а също така се приемат и много дарения. Периодично се провеждат и обучения съвместно с УниБИТ гр. София, заедно с колеги библиотекари от общ. Нова Загора.