Ако за по-младите се асоциира с красивият Правец ризорт, построен покрай магистрала Хемус, малко преди самия град, за останалите живяли в епохата на социализма, той напомня за епохата на Тодор Живков. Моето поколение помним славата на първите български компютри Правец, които по това време ни поставиха на челни редици в световното технологично развитие. Правец предизвиква противоречиви чувства. Причината за тях е, че Правец стана забележим на картата по време на управлението на Тодор Живков, или както го наричаше галено народа бай Тошо. Като се абстрахираме от историческия контекст на епохата на неговото 33 годишно управление, днес Правец съхранява историята на една цяла епоха-епохата на социалистическото управление. В Правец днес може да се посети обособения Музеен комплекс, който включва историческия музей в самия център на града, музейната сбирка „Тодор Живков и света-отминало настояще“ и къщата музей на Тодор Живков.
Къщата се намира в
гр.
Правец на ул. Васил Левски 32. Включена е в
Музейния комплекс на града и е
отворена за посетители. Представлява
архитектурна и
етнографска възстановка на късновъзрожденски, балкански тип къща на два етажа.
Реставрирана е и е превърната в
музей още
през 1974г. Родната къща на Тодор Живков е в късно възрожденски стил от 18-19 век и е на два етажа. Построена е от бабата и дядото на Живков. Стаите се наричат КАЩИ, има специално помещение за работа с вретено, обща спалня със сламени одъри, кухня и стая с огнище. На първият етаж е зимника , където са прибирали животните в студа. На втория етаж е станът, на който майката на бившия държавен глава – Маруша Живкова, е тъкала черги. В съседство е малка стаичка, която била всекидневна и в нея на огнището се е готвело. Цялото семейство е спяло в последната стая на дома върху две ниски легла, с покрити дюшеци.
Подредбата на къщата показва колко скромно е живяло семейството и откъде е тръгнал Тодор Живков, за да стигне до първия пост в държавата.
Домът му все още е собственост на семейство Живкови и за него освен уредниците на музея се грижи и дъщерята Евгения. В двора на къщата е отворена
музейна сбирка „
Тодор Живков и светът – отминало настояще“. Къщата – музей
работи всеки ден, така че посетителите могат да я разгледат дори и в
почивните дни, понеже има голям интерес от българи и чужденци. В музейната част откриваме и специална зала, която проследява развитието на компютрите
Правец. Тяхното производство започва в началото на 80-те години като България се нарежда на 3-то място в света по производство и използване на електронни устройства на глава от населението. През 90-те години производството е прекратено. Частна компания възражда марката компютри през 2014 г. , като в момента са налични както лаптопи, така и смартфони. Част от подаръците, които Тато е получавал като главен секретар на ЦК на БКП, са изложени в съседство на родната му къща, която и не може да ги побере. Те са в настояща общинска сграда, която някога Живков е ползвал като приемна за делегации и граждани. Подаръците му са изложени тук, след дълга преписка с резиденция Бояна, където още се съхраняват около 1500 експоната, получени от Живков от различни чуждестранни и наши делегации или гости.