Пак в северната част на града се намира и единственият в България Музей на текстилната индустрия, разположен в двора на първата българска текстилна фабрика. Музеят е много атрактивен с демонстрациите на стари тъкачни машини, някои от които са на близо 200 години.
Градският исторически музей е задължителна спирка за гостите на града, които се интересуват от историята на региона. Музеят впечатлява с богатата колекция от експонати и с откритите в последните няколко години забележителни златни украшения на тракийски владетели. Музеят се намира на главната пешеходна улица на града.
Сред забележителностите на Сливен са и паметникът на Хаджи Димитър, Часовниковата кула, Художествената галерия „Димитър Добрович”с многобройни шедьоври на българското и световното изкуство, красивата сграда на общината, театър „Стефан Киров”, Старият бряст – вековно дърво, свидетел на много събития, и др.
Приятна разходка по главната пешеходна улица ще ви разкрие красотата и спокойствието на този град, а градската градина с кестените и езерото е любимо място за разходки на жителите и гостите на Сливен.
Близо до града се намира природният парк „Сините камъни”, където се намират и прословутите Сини камъни – обрасли в специфичен мъх скали, които сменят цвета си в зависимост от времето и светлината. Част от парка е и местността Карандила – популярно място за разходки и почивка. До Карандила може да се стигне пеш по Хайдушката пътека, с автомобил и с лифт, началната станция на който се намира в подножието на планината.
На няколко километра от Сливен се намират и Сливенските минерални бани, известни с лековитите свойства на водата си. Наблизо са и планинските села Жеравна, Ичера и Медвен с много архитектурни паметници от времето на Възраждането (XVIII-XIX в.).
Районът край Сливен предлага много възможности за културен, исторически, селски и екотуризъм. Този край е известен и с доброто си вино, което може да се дегустира в няколко винарски центъра. В града има няколко хотела между 2 и 4 звезди, а в планинските села в района се предлага настаняване в атрактивни хотели и къщи за гости. Заведенията за хранене и развлечение в Сливен са разнообразни и са разположени в целия град. Повече информация за града и възможностите за туризъм в него можете да получите в двата туристически информационни центъра – единият е в сградата на общината, а другият е в началото на Хайдушката пътека.
На няколко километра от Сливен се намират и Сливенските минерални бани, известни с лековитите свойства на водата си. Наблизо са и планинските села Жеравна, Ичера и Медвен с много архитектурни паметници от времето на Възраждането (XVIII-XIX в.).
В Историческия музей се предлагат беседи на български, френски и немски език. В къща музей „Сливенски бит” се предлагат беседи на български, френски и немски език. В къща музей „Хаджи Димитър” се предлагат екскурзоводски беседи на български език и аудиобеседи на английски език. В къща музей „Добри Чинтулов” екскурзоводите предлагат беседи на български и английски език.
Сливенското поле е последното от подбалканските в източна посока, тъй като това, което наричаме Средна гора в орографски план се извива на юг при Сливен. Нейните морфографски продължения са Бакаджиците, разклонението Св. Илийски възвишения, Манастирските възвишения и Сакар на територията на България. До първата четвърт на XIX век Сливенското поле е част от Розовата долина, но изселническите вълни от града след Руско-турските войни от 1806 – 1812 и 1828 – 1829 г. довеждат до упадък на производството на розово масло. Източно от града се намира „Долината на прасковите“, чиито огромни плодови масиви претърпяха обновление през първото десетилетие на новия век.
Паметникът на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци е разположен на едноименния площад в центъра на Сливен. Монументът е изграден през 1931 – 1935 г. и представлява 12-метров пиедестал, върху който е поставена близо 4-метровата скулптура на сливенския войвода Хаджи Димитър. В основите са изваяни бюстовете на други видни борци за свобода от този край, сред които Добри Чинтулов, Панайот Хитов, Георги Икономов и други.