Сапарева баня

Рейтинг:
0 / оценки

Сапарева баня е град в Югозападна България и е част от област Кюстендил. Намира се в северните склонове на Рила на 15 km от Дупница. Градът е известен с неговата гореща минерална (103 °C) и чиста планинска вода, както и с гейзера в центъра на града. Градът е административен център на община Сапарева баня.

Градът е разположен на 75 km югозападно от град София и на 56 km от областния център Кюстендил. 

В Сапарева баня има горещи минерални извори. Тук се намира единственият в България и континентална Европа гейзер-фонтан.

Природните богатства, климат и местоположение на общината са предпоставка за развитието на балнеолечение, екологичен и селски туризъм.

Средната надморска височина в периметъра на селището е около 750 m, като релефът тук може да се отнесе към типа на хълмисто–нископланинския релеф.

  • Площ 79,72 km²;
  • Население 3295;
  • Над.височина 983±1 m;
  • Пощ.код 2650;
  • Тел.код 0707;
  • МПС код КН;
  • Община Сапарева баня;
  • Област Кюстендил;

Туристически забележителности в Сапарева баня

В местността Кременик се намира праисторическо селище, където са открити много археологически находки, доказващи, че там животът не прекъсвал от ранния през средния до късния неолит. Първите обитатели на праисторическото селище са дошли от долината на Струма и са носители на една от най-древните цивилизации в Европа. Най-старото известно име на града е Германея (варианти Гермае и Германос), който се е намирал на територията на днешния град Сапарева баня, се обяснява чрез езика на траките, в който коренът „герм-“ означава „горещ“.Според езиковедите името е било свързано с намиращите се тук горещи минерални извори. Други предполагат, че Герман е бил тракийски бог на топлината и привеждат примери от народната митология, където Герман е бог на светкавиците и гръмотевиците.

При археологически разкопки в района на Сапарева баня са открити много паметници от тракийската древност, които свидетелстват, че траките са оценили рано лечебните качества на бликащите тук минерални води и са ги използвали за лечебни цели.

В миналото името на селото е Горна баня. 

Минералната вода в Сапарева баня притежава изключителни лечебни качества. Била е високо ценена и употребявана като лек от траки и римляни. Сапаревската минерална вода е бистра, безцветна, с мирис на сероводород, хипертермална (температура 103 °C), хидрокарбонатна, сулфатно-натриева, флуорна, силициева и сулфидна. Съдържанието на сероводород е 15,5 mg/l. Водата лекува заболявания на опорно-двигателния апарат, на периферната нервна система, гинекологични заболявания, остри и хронични отравяния със соли на тежките метали, заболявания на кожата, на горните дихателни пътища и др.

Сапарева баня е популярна преди всичко с минералните си води - в града извира най-горещата минерална вода в цяла Европа - +103 °С. Тук се намира и единственият по рода си на Балканския полуостров гейзер. Символът на Сапарева баня е гейзерът - фонтан, намиращ се в центъра на града. През 1957 г., по време на хидрологични проучвания на 73 м под земята, е открита гореща вода и пари с температура над 102 °С. Водният стълб под налягане изтласква периодично гореща вода над повърхността на височина 18 м.

Преобладаващият планински релеф, стръмните склонове на Кабулския дял на северозападната част на Рила с дълбоко врязаните реки Джерман и Горица, Седемте рилски езера и екологично чистата и почти девствена природна среда създават великолепни условия за планински туризъм. От Сапарева баня тръгват някои от най-популярните рилски туристически маршрути за Мальовица, Скакавица, Седемте рилски езера, Ресиловския манастир, Боровец и Рилския манастир. От близките села могат да се предприемат интересни туристически походи из Северозападна Рила. По екологична пътека може да се стигне до водопада на река Бистрица, маркирани пътеки отвеждат до планинските хижи, а любителите на височините могат без особени усилия да достигнат до върховете Голям и Малък Сиврия, Кабул и др. Особено преживяване предлага посещението на каскадата от седем водопада, предпоследният от които – Овчаренският, е висок 39 m. Сапарева баня и курортът Паничище са изходен пункт и за туристически маршрути, излети и екскурзии към високопланинската част на Рила.