Момчилград

Рейтинг:
0 / оценки

Момчилград е град в Южна България, област Кърджали, административен център на Община Момчилград. Градът е на 15 км от Кърджали, на 17 км от Джебел, на 33 км от Крумовград и на 41 км от ГКПП Маказа - Нимфея. Момчилград е разположен в югоизточната част на Източните Родопи, покрай река Върбица. Градът се намира в близост до градовете Кърджали и Джебел и е втори по население в областта след областния център Кърджали. В непосредствена близост до момчилградското село Татул е открита археологическата находка, наричана „Светилището“, за която се твърди, че е гробът на легендарния певец Орфей. На територията на Община Момчилград се намира резерват, познат като „Еленовото стопанство“, където често пребивават гости от големите градове на страната и чужденци.

  • Население 17 524 души;
  • Област Кърджали.;
  • Община Момчилград;
  • Надморска височина 452±1 m;
  • Площ землище 16,2 km²;
  • Пощенски код 6800;
  • Телефонен код 03631;

Град Момчилград е разположен на стратегическо място и е естествен кръстопът, приемащ и насочващ пътнико-потока към Кърджали/14км./, Кирково/36км./, Крумовград/30км./ и Джебел/17км./. Селището води началото си още от средновековието и от 17 век името му се споменава често в множество исторически извори като административен център на каазата Султан йери в Османската империя. Местното население е било турско. През 18 – 19 век се заселват много българи. . Построената през 1932 г. ж.п. гара е основна точка по ж.п. линията Русе - Момчилград, разделяща страната на две и обединяваща Северна с Южна България. Автобусният транспорт е силно развит, с преки линии, както до големите градове в страната, така и до страни като Турция, Холандия и Германия. Значението на общината като транспортен възел се увеличи след 09.09.2013г., с пускането на новото шосе, свързващо България с Комотини/Гърция/ през прохода Маказа. Това е най-бързата транспортна връзка на Източните Родопи с Бяло/Егейско/ море, която води до увеличаване на пътнико-потока. Днес, Момчилград се развива като общински център, а районът на общината, като богат на културно-исторически и природни забележителности регион, който привлича туристи и посетители от всички краища на страната и света. 

В непосредствена близост до момчилградското село Татул е открита археологическата находка, наричана „Светилището“, за която се твърди, че е гробът на легендарния певец Орфей. На територията на Община Момчилград се намира резерват, познат като „Еленовото стопанство“, където често пребивават гости от големите градове на страната и чужденци. В селските райони се развива земеделие (тютюн, пипер) и животновъдство (крави, агнета и кози). В градската част има промишлени зони, в които развиват своята дейност дърводелски, метални, промишлени, текстилни и др. цехове и заводи. 

В религиозно отношение, населението на града е от смесен тип, като в него мирно съжителстват мюсюлмани и християни, като 84% от населението е мюсюлманско. Християнският храм се нарича „Св. цар Борис I Покръстител“. Намира се в центъра на града. Църквата датира от 1938 – 1939 г. и е построена на мястото на малък дървен параклис. До нея през 1970 г. е изградена Костница в памет на загиналите през Руско-турската война (1877 – 1878) и Балканските войни (1912 – 1913). Като паметник на културата, храмът е основно реставриран и е осветен след 3-годишен ремонт на храмовия празник 2 май 2009 г. Църквата е прочута с уникалната си дърворезба на иконостаса и владишкия престол. Свещеници, служили в храма, са отец Бонифаций, отец Боян Саръев и отец Карамфил. Храмовият празник се чества на 2 май. В града функционират 2 джамии като храм на мюсюлманската вяра. Централната джамия (старата) се намира в близост до центъра на Момчилград. Построена е преди около 300 години и постоянно е използвана, като действащ религиозен храм. През 2004 г. е извършен цялостен ремонт, който и придава нов вид и типични за исляма архитектурни черти. Тя е единствената джамия в областта с две минарета.



Обществените институции в Момчилград са:

- Община Момчилград
- Районен съд Момчилград – обслужващ следните общини: община Момчилград, община Джебел, община Кирково
- РПУ към ОДП на МВР, Кърджали
- читалище „Нов живот“
- данъчно бюро към ТДД, Кърджали, което обслужва населението по ЗМД