Маджарово

ветроупорни завеси
Рейтинг:
0 / оценки
Маджарово е малък град, разположен в североизточната част на Източните Родопи. Жителите му наброяват 500 души. Градът носи името на своя бранител от 1913 г – Димитър Маджаров. Тогава около 20 хиляди българи, бежанци от Беломорска Тракия, са били прогонени от родните си места. Потърсили са спасение и път към Родината, тук, при тогавашното селище Ятаджик, но ги очаквал в засада турски башибозук. Загинали над 2000 жени и деца. Спасението на останалите се дължи на безпримерната храброст на войводите Димитър Маджаров и Руси Славов, увлекли след себе си стотици други защитници на род и родина…

 Маджарово се намира буквално в центъра на кратера на вулкан, изригнал преди повече от 35 милиона години. Вследствие на активната вулканична дейност в скалите около града днес се откриват скъпоценни и полускъпоценни камъни. Именно това природно богатство е предопределило развитието на града по време на социализма като рудодобивен център. И днес все още се откриват следите от активната дейност в мините.

  • Площ 20,167 km²;
  • Население 726 души;
  • Надморска височина 199 m;
  • Пощ.код 6480;
  • Тел.код 03720;
  • Мпс код Х;
  • Община Маджарово;
  • Област Хасково;
На 4 октомври 1913 г. при Маджарово (тогава още с. Ятаджик) завършва трагичният поход в търсене на спасение на събралите се край Дедеагач българи от Беломорска Тракия. При преминаването на р. Арда край Маджарово, където е минавала границата до началото на Балканските войни през 1912 г., преследвани от башибозука на т.нар. „Гюмюрджинска автономия“, намират смъртта си над 1800 цивилни тракийски бежанци, предимно жени, деца и старци. Защитата на бежанците от безчинствата на башибозука е организирана единствено от четите на войводите Димитър Маджаров и Руси Славов, благодарение на които по-голямата част от бежанската колона успява да премине на отвъдния бряг на Арда.

В близост до мястото на трагичните събития се издига малък мемориален парк с параклис „Св. Петка Българска“ и паметник-костница „Тракийски пантеон“, в който са положени открити след години останки на загинали при преминаването на реката.

В град Маджарово може да се види Историко-етнографската експозиция, която представя традициите и историята на тракийското население от Източните Родопи, както и бита и културата на жителите на Беломорска Тракия, чиито наследници са съвременните обитатели на региона.

Експозицията съдържа както археологични находки от района, така и елементи от съвременната история на града, с макети на минните галерии, изкопаеми и минерали от минното дело.

Маджарово има статут на град от 1974 г.

В Маджарово не пропускайте да посетите:

Природозащитния център на БДЗП в началото на града след моста над река Арда. Тук ще научите много за живота на грабливите птици и за опазването на биоразнообразието в района. Може още да наемете кану за приключение в река Арда или велосипед, за да се насладите на някой от близките веломаршрути.

Природната забележителност „Кован кая” се намира по поречието на р.Арда, в непосредствена близост до гр.Маджарово, по пътя за с. Бориславци. Тази природна забележителност е обявена за такава с цел опазването на редки и застрашени растения и животни. Това е едно от малкото места в България, където гнездят белоглави и египетски лешояди, а черния лешояд (наричан още картал) идва тук на подхранване от гръцката част на Родопите. Тук се срещат черни щъркели, множество южни видове като син скален дрозд и скална зидарка, както и световнозастрашената сухоземна костенурка. За внушителното биоразнообразие се грижат редица природозащитни организации като Българско дружество за защита на птиците, Зелени балкани, АРК-Холандия и др.

Местността “Окопа” е известна с откритото тук първо раннохристиянско светилище, обитавано и от древните траки. По-късно на същото място е построена и първата раннохристиянска църква в Родопите.

Село Бориславци е кацнало на брега на язовир Ивайловград - тук може да се разходите с лодка или да ловите риба.

До с. Долно черковище се намират интересните скални ниши в защитената местност "Пчелен камък".

В землището на с. Долни главанак се издига Кромлехът. Кромлехите са големи каменни блокове, ограждащи пространство с овална форма. Най-популярният паметник от този вид е Стоунхендж във Великобритания. Българският му вариант е в региона на Маджарово. Добре маркирана пешеходна пътека от около 500 метра води право натам. Към върха, където древните траки вероятно са извършвали важни за тях жертвоприношения или ритуали.

Не пропускайте да се отбиете и в "Дивата ферма" в село Горно поле. Фермата е необикновена - тук се предлагат селски туризъм, конна езда, разходки из гората, събиране на диворастящи гъби и билки и др. Стадото им от над 500 родопски късороги говеда живее целогодишно на свобода. В близост до селото е  местността Фурнаджика, която е приютила тракийска скална гробница и вероятно най-старият скален релеф, датиран към 6-5-о хилядолетие пр.Хр.

В местността Хисаря може да посетите параклиса “Св.Св.Кирил и Методий”, в близост до който съществува извор с лековита вода. Легендите сочат, че е позната в целия регион. В тях се разказва и за местността Момина скала, извисяваща се  над Маджарово и кръстена на красива девойка, хвърлила се от скалата, за да опази от посегателство честта и достойнството си.

Но попаднеш ли в региона на малката община по поречието на Арда, си оставаш завинаги с невероятен спомен. Защото среща тук са си дали волни лешояди, гробници и могили, крепости, скъпоценни камъни, спокойни води, красива природа, предания и легенди. Чиято притегателна сила ще усетиш и ти. Независимо дали си извървял или ще извървиш Пътеката на слънцето, тук, в Маджарово.