Чепеларе

ветроупорни завеси
Рейтинг:
0 / оценки
Чепеларе е град и известен зимен курорт в Южна България. Намира се в област Смолян, на главния път Пловдив – Смолян, на около 75 км южно от Пловдив и на 10 км северно от курортния комплекс Пампорово. Градът е административен център на община Чепеларе.

Чепеларе е разположен в планински район в Родопите и със своите 1232 м надморска височина е вторият най-високо разположен град в България след Доспат. Има умерено континентален климат. Снежната покривка се задържа между 80 и 120 дни в годината, а средна ѝ дебелина достига 30 – 80 см. През града протича река Чепеларска и в нея се влива Камбурска река.
  • Площ 73,861 km²;
  • Население 5020 ;
  • Над.височина 1232±1 m;
  • Пощ.код 4850;
  • Тел.код 03051;
  • МПС код СМ;
  • Община Чепеларе;
  • Област Смолян;
В долината на Чепеларе са намерени предмети и некрополи от епохата на неолита (VІ – V хилядолетие пр. н. е.), могилни некрополи от ІV – V век сл. н. е., гробници на българи християни от ХІІ – ХІV в. и др. През V – VI в. сл. н. е. славяните основават в района селище, съществувало до XIV в., когато е унищожено от османските турци. Първите заселници на мястото на днешния град са отпреди около 300 години. Съвременното селище е основано в началото на XVIII в. Основен поминък на населението са били животновъдството и някои занаяти. Част от мъжете ходели по Беломорието като строители и рибари. Населението дава организиран отпор на честите нападения от кърджалиите. В района на Чепеларе през 1878 – 1879 г. е действала Тракийската революционна българска дружина на капитан Петко войвода. След Освобождението от османско владичество Чепеларе се развива като културно-просветен и стопански център в региона на Средните Родопи.

Първата скиорска школа в Чепеларе е открита през 1954 г. Нейните кадри постигат първите успехи в ски дисциплините за България. През 1970 г. се провежда първото ски-състезание за Купата на Чепеларе. 

Спортни и природни забележителности:

В непосредствена близост до Чепеларе се намира ски-зоната Мечи чал, част от която е най-дългата и една от най-добрите писти за алпийски ски в България. Изградените писти са с обща дължина 20 км. Днес пистите и съоръженията са изцяло обновени и маркирани съгласно Европейските стандарти:

Има 4-седалков лифт с капацитет 2000 души на час. С него разстоянието 2700 м от гр. Чепеларе до връх „Мечи чал“ се изминава само за 9 минути.

Пистата за напреднали – „червена“, е с дължина 3250 м. Тя е оборудвана с най-модерната в България система за изкуствен сняг – Johnson Controls, която с 47 оръдия може да покрие пистата за 100 часа при температура от –3 градуса.

За скиори и сноубордисти е изградена „червена трудна“ писта с дълбок сняг и дължина 1,2 км.

За средно напреднали има „зелена“ писта с дължина почти 6 км и няколко по-къси писти с различна трудност.

За първи път в България в курорт Чепеларе пистите са оборудвани с безплатен безжичен интернет и се използва специална система за пропуск на туристите, с която се осигурява плавния достъп до лифта без струпване на скиори в най-натоварените часове на деня. 

Музеи:

Музей на родопския карст

През 1965 г. учителят от Чепеларе Димитър Райчев организира първата пещерна сбирка, която по-късно се разраства през 1980 г. в пещерен музей – единствен и до днес на Балканите. Днес представлява Музей по спелеология и български карст. Най-старите експонати в музея са от Ягодинската пещера и са на повече от 6000 години. Изложени са минерали, скъпоценни камъни, различни видове скали и пещерни образувания. В отдела по пещерна палеонтология е описано какви животни са обитавали пещерите. Показани са намерени кости на животни от родопските пещери: долната челюст на леопард – животно, обитавало района в миналото, както и възстановен скелет на пещерна мечка, достигаща 4,5 м височина.[6]

Музей на ските и ски-спорта

Създаден е през 1998 г. след като Екатерина Дафовска печели първия златен медал за България от зимна Олимпиада. Намира се в читалище „Родопска искра“. Представя богатата история и развитието на ски спорта в града, победите и наградите на скиорите. Показани са ски, обувки и други спортни принадлежности на състезателите от дружество „Рожен“ през над 100-годишната му история. 

Празник на град Чепеларе – 24 май. Културните и спортни прояви по случай празника се организират през целия месец, от Деня на труда 1 май до Деня на детето 1 юни

На 15 септември 1964 г. Чепеларе е обявен за град .